TÜM ŞUBE BAŞKANLARIMIZLA BİR ARAYA GELDİK

Anasayfa Haberler Haber Detayı
28 Ekim 2019 Pazartesi
Tüm Şube Başkanlarımızla Bir Araya Geldik

Türkiye genelinde çalışmalarını sürdüren 175 şubemizin başkanları ile gerçekleştirdiğimiz Şube Başkanları Toplantısı 26 Ekim Cumartesi günü Genel Merkezimizde yapıldı. Program Beylikdüzü Şube Başkanı Salih Zeki Meriç'in Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından başladı.  Genel Başkanımız Yusuf Tülün açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasına; "69 yıldır aynı heyecanla, niyetle, gayretle çalışmaya devam ediyoruz, bu vesileyle bütün geçmişlerimizi hayırla yad ediyoruz. Kuruluşumuzun yıl dönümünü kutladığımız şu günlerde şubelerimizde, yurtlarımızda kurucularımıza ve kuruluşumuzdan bugüne kadar maddi manevi katkı sağlamış olan gönül insanları için hatimler okundu, dualar edildi. Bu vesileyle Cemiyet/vakıf hizmetlerine katkı sağlayanlar için sizleri Fatiha okumaya davet ediyorum." diyerek başladı. 

Sözlerini; "Hizmet dolu 69 yılda Cemiyetimiz birçok badireler atlattı, birçok krizle karşı karşıya kaldık, tüm bunlara rağmen hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ettik. Mücadeleye devam ettikçe yüce Rabbimizin desteğini hep yanımızda hazır bulduk. Hamdolsun. Nitekim, Rabbimiz “Allah’ın dinine yardım ederseniz O’da size yardım eder ve ayağınızı sabit kılar” (Muhammed Suresi-7) buyurmaktadır.

1951 yılında kiralık binada bir avuç öğrenci ile başlayan inanmış bir nesil yetiştirme çabamız halka halka büyüdü, bugün yüzbinlerce öğrenciye ulaştı. 

Yetişen bu öğrenciler, bürokraside, siyasette, iş hayatında, eğitim hayatında görev aldı. Ümmet coğrafyasında güzel işlerin yapılmasına vesile oldu. 

Bugün ülkemiz gençliğinin yanı sıra ümmet coğrafyasından 95 ülkeden gelen öğrencilere eğitim, barınma vb. hizmetler veriyoruz. 

Heyecanımızı tazelemek için eğitimine katkı sunduğumuz bir öğrencimizin yaptığı hizmetten bahsetmek istiyorum. Uluslararası Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisemizden yetişen Ganalı bir öğrencimiz, (Faruk Arongo), yaz döneminde Gana’nın köylerini gezerek İslam’ı tebliğ etmektedir. Onlarca köyün İslam’la şereflenmesine vesile olmuştur. 

Son dönemlerde ülkemizde vakıf hizmetleri bağlamında birtakım sorunlar yaşamaktayız. Belki de bu sorunlar giderek artabilir. İnsanlar bağış yapmaya çekinebilir, çocuklarını yurtlarımıza ve eğitim merkezlerimize göndermekten kaçınabilirler. Şubelerimizde gönüllü olarak hizmet edecek dert sahibi insan bulmakta zorlanabiliriz.  Nasıl ki 69 yıldır her zorluğa, krize rağmen faaliyetlerimiz devam etmişse bugün de yarın da önümüze çıkacak bütün zorluklara rağmen mücadeleye devam edeceğiz. Zira, inanlara mazeret yoktur! 

Bu çatı altında yaptığımız her çalışmanın Allah katında makbul bir ibadet olduğuna, cihad olduğuna inanıyoruz. 

Kuruluşumuzdan bugüne, yapmış olduğumuz hizmetleri iktidar nimetlerinden istifade ederek yapmadık, bilakis iktidarlara rağmen faaliyet ürettik. Bu çalışmaları milletimizin samimi, mütevazi bağışlarıyla yaptık. Bugün dahi kaynak olarak başvuracağımız yer milletimizin mütevazi ve helal bağışlarıdır. 

Vakıf ve derneklerin medeniyetimiz açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Vakıf medeniyetimizin aleyhine yapılan propagandalara yapacağımız nitelikli hizmetlerle cevap vermeliyiz. Halkımıza derdimizi, maksadımızı iyi anlatmalıyız. İnsanları çalışmalarımıza ortak etmeliyiz. Hassaten gençleri, vakıf, cemiyet çalışmalarımıza dahil etmeliyiz. Onların enerjisi ile çalışmalarımıza yeni bir heyecan ve hareket getirmeliyiz. Nesiller arası inanç, değer, kültür ve şuur aktarımını sağlamalıyız.

Bu bağlamda birlikte olmanın, beraber olmanın gerektirdiği şartları yeniden kuşanmalı, kardeşlik hukukunu yeniden inşa etmeli, istişareyi önemsemeliyiz.  

İslam ümmeti olarak, hamdolsun çok nimete kavuştuk, imkanlarımız arttı, bolluk meydana geldi. Ancak bunlar bizi temel esaslarımızdan, değerlerimizden uzaklaştırmamalı! Modernizmin kıskacından, konformizmin tuzağından kendimizi, neslimizi muhafaza etmeliyiz.

Her şube başkanım şubesinin lideridir, önderidir, rehberidir. Şubedeki faaliyet mekanları, öğrencilerimiz sizlere emanettir. Her bir şube başkanımız, ilkelerimiz, prensiplerimiz doğrultusunda bu emanete sahip çıkmalı, hizmetlerimizin gelişmesi için layıkıyla önderlik etmelidir. Ülkemizin en köklü derneğini temsil ettiğimizi asla aklımızdan çıkarmamalıyız!

Şube üyelerimiz, yöneticilerimiz Cemiyetimizi gereği şekilde temsil etmekte ve temsil etmeye devam etmelidir. Şube yönetimlerine kurumumuzun değerlerini temsil edecek kişiler kazandırılmalıdır. Yetmiş yıllık mazimizin sorumluluğunu taşıyacak, vakıf medeniyetimizin değerlerini benimsemiş dert sahibi vakıf insanları bulmalıyız. Vakıf adam olan Mümin, ne yapacaksa yapar, bedelini Allah’tan başkasından beklemez!

Bilgimizi, enerjimizi, umudumuzu, insanımızı, zamanımızı israf etmeden, heyecanımızı diri tutarak mücadelemize devam edeceğiz. Bir bugün, iki yarına bedeldir! İlk günkü aşk ve heyecanla gayemize ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız. Unutmayalım ki, “Din heyecanla yaşanır! Heyecanımızı asla kaybetmemeliyiz. 

İslam, Allah’a tazim ve itaat; halka hizmet ve merhamettir. İslam insanın ihyasıdır!

Beklentimiz, Rabbimizdendir! İnanıyoruz ki, Allah dinine yardım edenlerin yanındadır! " diyerek sürdürdü.

Toplantımız Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Hızır Murat Köse'nin sunumuyla devam etti.

Ardından şubeler örnek çalışmaları ile ilgili sunumlar yaptılar: Eğitim Merkezi; Elâzığ Şubesi, Ortaöğretim Çalışmaları; Merzifon Şubesi, Zor Şartlar Altında Faaliyet Üretmek; Şırnak Şubesi, Kitap Kahve; Siirt Şubesi, Marifet Okulu;, Çanakkale Şubesi, Kriz Dönemlerinde Faaliyetler: Kırklareli Şubesi.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde Genel Müdürümüz Mesud Tan "Cemiyet Çalışmalarında Verimlilik" başlıklı bir sunum yaptı. Toplantı Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Dr. Hızır Tutan'ın "Kapanış ve Değerlendirme" konuşmasıyla sona erdi. 


   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]