KONYA'DA AİLEDE DİN EĞİTİMİ PROGRAMI

Anasayfa Haberler Haber Detayı
11 Şubat 2020 Salı
Konya'da Ailede Din Eğitimi Programı

İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubemizin düzenlemiş olduğu Ailede Din Eğitimi programının ilk haftası, Muhammed Büyükkaplan Tıp Yurdu konferans salonunda gerçekleşti.

Program başlangıcında, KMÜ İslami İlimler Fakültesi Kur’an-ı Kerim ve Kıraat Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Abdulmuttalip Çalışkan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi Eğitim Müdürü Vahdi Özer, programın açılış konuşmasını yaparak,

"Ailede din eğitim programı, ailelerin çocuklarının din eğitimine nitelikli katkı yapmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş bir eğitim programıdır. Programda anne ve babaların çocuklarının inanç, ibadet ve ahlak gelişimlerine yönelik yapabilecekleri çalışmalar konusunda bir eğitim alması amaçlanmıştır." dedi.

İlk seminer, “Çocuğumu Tanıyor muyum? (Çocuk Gelişimi)” başlığı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Faruk Akça sunumlarını gerçekleşti.

Akça, konuşmasında çocukların bulundukları yaş aralıklarında ne gibi davranışlar ve eğilimler göstereceğinden bahsetti. Anne ve babaların, çocuklarının bu tutumlarına karşı nasıl davranması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Anne ile çocuğun iletişiminin anne karnında başladığını vurguladıktan sonra ebeveyn çocuk iletişiminin çocuğun gelişiminde önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Çocuklarda karakter oluşumunun anne karnında başlayıp ergenlikle beraber şekillendiği konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

İlk haftanın son seminerinde ise,

“Din Eğitiminde Ailenin Rolü” başlığı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Akpınar sunumlarını gerçekleştirdi.

Akpınar, konuşmasında çocuk için dinî referanslı bir hayatın inşasında anne-babanın rol model olduğundan bahsederek ebeveynlere büyük görev düştüğüne dikkat çekiyor. 

Geçmişte, Anadolu’da ebeveynlerin çocuklarının dinî gelişimlerinde irfanı gelenekten beslenen birikimin önemine vurgu yaptı. Ebeveynlerin, çocuklarına İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in örnek şahsiyetini anlatmalarının gerekliliğini ifade etti. İslam ahlakıyla, ahlaklanan nesiller oluşmasında aile’nin önemine vurgu yaptı.

Programa yaklaşık 150 kişi katıldı.

   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]