İLİM YAYMA ÖDÜLLERİ BASINA VE AKADEMİK CAMİAYA İKİ AYRI PROGRAMLA TANITILDI

Anasayfa Haberler Haber Detayı
24 Haziran 2021 Perşembe
İlim Yayma Ödülleri Basına ve Akademik Camiaya İki Ayrı Programla Tanıtıldı

İlim Yayma Ödülleri basına ve akademik camiaya iki ayrı programla tanıtıldı. 22 Haziran Salı günü gerçekleşen programların ilkinde sabah basın mensuplarıyla bir araya gelindi. Akşam gerçekleşen ikinci toplantıda ise Türkiye'nin farklı bölgelerinden 85 üniversitenin rektörleriyle buluşuldu.

Türkiye'deki ilmi çalışmaları teşvik etme gayesiyle, milli sorunlara çözüm üretebilecek imkan ve kabiliyetlerin geliştirilmesine öncü olacak evrensel nitelikteki bilimsel çalışmaları gerçekleştirenlerin onurlandırıldığı İlim Yayma Ödülleri, "Büyük Ödül", "Sosyal Bilimler" ve "Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimler" olmak üzere üç kategoride 20 Mayıs'ta başvurulara açıldı.

Yaklaşık 4 aylık sürede 6 farklı kurul tarafından 8 farklı aşamada değerlendirilecek çalışmalar içerisinden "Sosyal Bilimler" ile "Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri" kategorilerinin her biri için 200 bin, "Büyük Ödül" kategorisi için 600 bin olmak üzere toplamda 1 milyon liralık para ödülü verilecek.


Bu yıl Turkcell, Hayat Holding, Tosyalı Holding ve MNG Şirketler Topluluğu ana sponsorluğunda İlim Yayma Ödülleri'nin ikincisini düzenlemek için hazırlıklara devam ediyor. Araştırmacılar, toplumda yaygın etki oluşturanlar ile Türkiye'nin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan kişilerin başvurularının alınması hedeflenen ödül programı öncesinde İlim Yayma ailesi, gazetecilerle bir araya geldi.


İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, akademik çalışmanın, ilmin ve bilimin gelişmesi için bunun araştırmacısı olan, ön safta mücadelesini veren akademisyenlerin çalışma şartlarına ve imkanlarına bağlı olduğunu söyledi.

"Uluslararası bir çalışmaya dönmesini çok arzuluyorum"

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün de İlim Yayma Cemiyeti'nin kurulduğu günden bu yana öğrencileri ve ilmi çalışmaları desteklediğini, İlim Yayma Cemiyeti ve Vakfı'nın şu anda 179 yurtta, 176 şubede ve 95 gençlik merkezinde tüm Türkiye'den ve yurt dışından gelen gençlere barınma ve eğitim imkanları sunan bir cemiyet olduğunu kaydetti.


Akademide, ekonomide, bürokraside, siyasette, sivil toplum kuruluşlarının içinde olan birçok insanın yetişmesinde İlmi Yayma Cemiyeti'nin ev sahipliği yaptığını hatırlatan Tülün, "Bizim yetiştirdiğimiz insanların dışarıda başarı işler yapmasından gurur duyuyoruz. Akademi alanındaki arkadaşlarımızın da verimli olması, bu ülkenin yürüyüşüne katkı vermesini sağlamak bizim için çok önemliydi. İlkini 2 yıl evvel yaptığımız bu faaliyetin hayırlı olacağını düşünüyorum. Ödül almış 3 ve ödül alacak 3 akademisyen arkadaşımızın rol model olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.


Tülün, cemiyet olarak iyilik için bir araya geldiklerini vurgu yaparak, sözlerini, "Biz iyilik için bir araya gelmiş, iyiliği hedeflemiş, güzelliği oluşturmak için bir araya gelmiş büyüklerimizin izinden gidenler olarak istiyoruz ki, akademi dünyamız da bu ülkede kalıcı başarılara imza atsınlar, durmadan çalışsınlar, sorgulasınlar, cevaplandırsınlar ve ufkumuzu genişletsinler. Cumhurbaşkanımızın ilk yarışmadaki verdiği hedefin de bir an önce gerçekleşmesini ben de temenni ediyorum. Uluslararası bir çalışmaya dönmesini çok arzuluyorum." diye tamamladı.


Tüm başvuralar internet üzerinden yürütülüyor

Başvuru ve ödüllendirme sürecine dair detaylara değinen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İlim Yayma Vakfı Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İdris Sarısoy, şu aşamada Türkiye'de yapılan çalışmaları ödüllendirdiklerini söyledi.


Türkiye'nin saygın akademi ödülleri olan İlim Yayma Ödülleri için 2 yıllık bir hazırlık sürecinden sonra 2021 çalışmalarına devam edildiğini anımsatan Sarısoy, çok şeffaf bir şekilde çalıştıklarını, hatta farklı kurullarda yer alan kişilerin birbirlerini tanımadığını vurguladı.

Başvuru ve diğer işlemlerin internet üzerinden yürütüldüğünü ifade eden Prof. Dr. İdris Sarısoy, "Tüm işlemlerin 'www.ilimyaymaodulleri.org' adresinden yürütüldüğü başvurular, 31 Temmuz 2021 tarihine kadar devam etmektedir. Doktora unvanı olanlar için, "Sosyal Bilimler" ile "Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri" kategorisine doğrudan başvuru, "Büyük Ödül" kategorisinde ise akademik unvan şartı aranmaksızın aday gösterme yöntemiyle aday olunabilmektedir." diye konuştu.

Kaynak: AA

   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]