İLİM YAYMA CEMİYETİ 63. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Anasayfa Haberler Haber Detayı
11 Ekim 2021 Pazartesi
İlim Yayma Cemiyeti 63. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Kurulduğu günden bugüne kadar ilme hizmet yolunda Türkiye tarihinde önemli bir yer tutan İlim Yayma Cemiyeti’nin 63. Olağan Genel Kurulu; Ak Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve İlim Yayma Cemiyeti delege ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

İki oturumda gerçekleşen genel kurulun ilk oturumu, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ’ün selamla konuşmasıyla başladı. Tülün konuşmasında; “İslam’ın ve insanlığın hizmetine adanmış 70 iftihar yılını geride bırakmış bulunuyoruz. Tam 70 yıldır milli şuuru ve bilinci yükseltmek, ilmi ve irfanı yaygınlaştırmak için durmadan çalışmaktayız. İlim Yayma Cemiyeti 1951’de kurulmuş olsa da yerine getirdiği misyon itibariyle, kendisinden 100 yıl önce kurulmaya başlayan, bir taraftan modern batılı okullarla rekabet edebilecek, diğer taraftan da kendi değer dünyasına ait birey yetiştirecek cemiyet-i ilmiyelerin devamıdır. Bu yönüyle İlim Yayma Cemiyeti Türkiye’nin köklü çınarlarından biridir.” sözleriyle genel kurula hitap etti. 

Sonrasında Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ve Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş sırasıyla genel kurula hitaplarını gerçekleştirdi. 

Kurtulmuş; “Cemiyetin ne zor şartlarda ne zor mücadelelerle bugüne kadar geldiğini gayet iyi bilenlerden birisiyim. Türkiye’nin siyasetinin de makus tarihini oluşturan bütün darbeler döneminde İlim Yayma Cemiyeti kararlılıkla yoluna devam etmiştir. 1971’i, 12 Mart Darbesini, 12 Eylül Darbesini, 28 Şubat süreçlerini yaşamış olan bir kuruluştur. Bunların hepsinde güçlü bir şekilde yer almış, bütün bu mücadelelerde karşısındaki her türlü baskıya rağmen eğilmeden aynen bir çınar gibi bugüne kadar gelmeyi başarabilmiştir… Bu anlamda İlim Yayma Cemiyeti zor zamanlarda direnmemin de örneği olan bir toplumsal kuruluştur. İlim Yayma Cemiyeti hiçbir zaman siyasetin gölgesinden istifade etmek gibi bir anlayış içerisinde olmamıştır.” sözleriyle genel kurula hitabını gerçekleştirdi.

Divan heyetinin önderliğinde başlayan genel kurulun ikinci oturumunda İlim Yayma Cemiyeti Genel Müdürü Mesud Tan Faaliyet Raporuyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Raporların sunumunun ardından Divan Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat yönetim organlarının seçimine geçti. Seçimin ardından Genel Başkan Yusuf Tülün bir teşekkür konuşması yaptı. 

Dilek ve temenniler bölümünde Genel Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Genel Başkan Yardımcısı Akif Gürdoğan, Prof. Dr. Erman Tuncer birer konuşma yaptılar. Hatıra fotoğrafının ardından genel kurul sona erdi.

   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]