İLİM YAYMA CEMİYETİ RAMAZAN AYINDA DA DEPREMZEDELERİN YANINDA

Anasayfa Haberler Haber Detayı
24 Mart 2023 Cuma
İLİM YAYMA CEMİYETİ RAMAZAN AYINDA DA DEPREMZEDELERİN YANINDA

İlim Yayma Cemiyeti deprem bölgesinde yapmış̧olduğu insani yardım çalışmalarına Ramazan ayında da devam ediyor.

NELER YAPTIK?

Depremzedelerin tahliyesi için ilk planda Adana, Alanya, Ankara, Antalya, Bingöl, Elazığ, Şanlıurfa, Erzincan, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde illerinde bulunan yurtlar AFAD’a tahsis edildi. Bununla birlikte Türkiye genelindeki 178 yurdumuzun tamamı AFAD’ın kullanımına verildi. Yurtlarımızda binlerce depremzede vatandaşımıza barınma hizmeti verildi. Türkiye genelindeki 179 şubemiz resmi ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli yardım organizasyonlarına destek oldu, sahada aktif görev aldı. 

İlk günden itibaren deprem bölgelerinde oluşan acil ihtiyaçlar doğrultusunda 129 tır; kuru gıda, soba, yakacak, battaniye, hilti, su, paketli tüketim ürünleri ve meyve suları temin edilip bölgeye gönderildi. Diğer illerde çalışan mutfak personelleri koordineli bir şekilde deprem bölgelerine sevk edilerek; Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Osmaniye ve Hatay'da, 10 farklı noktada, oluşturulan mobil mutfaklarla depremzedelere 971.200 kişilik yemek dağıtımları yapıldı. 

Deprem bölgesine 1.650 çadır gönderilerek depremzedelere ulaştırıldı. Deprem bölgelerinde depremden etkilenen bursiyer öğrencilerin burs ödemeleri öne çekilerek öğrencilerin hesaplarına yatırıldı. 

Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay ve Bahçe’deki yurtlarımızla birlikte toplamda 6 lojistik merkezi oluşturuldu. Bölgeye giden yardımlar buralardan koordine edilerek ilk haftalarda 18.554 aileye ihtiyaç malzemesi dağıtımları gerçekleştirildi ve dağıtımlar yapılmaya devam edilmektedir. Yardımların lojistik olarak aksadığı noktalarda mobil ekiplerle deprem bölgesine gönderilen yardımlar farklı illerde, en uzak köylere kadar depremzedelere ulaştırıldı. 

Ayrıca çocuklara yönelik Adıyaman’da Abdullah Can Eğitim ve Etkinlik Alanı ve Kahramanmaraş’ta Zeynep Kösemen Eğitim ve Etkinlik Alanı açıldı. Psikolojik danışma birimimiz depremden etkilenen vatandaşlarımıza psikolojik danışma ve rehabilitasyon desteği verdi. 

Öğrencilerimizden gönüllü ekipler oluşturularak bölgedeki AFAD ekiplerine destek sağlandı.

Deprem bölgesinde görev yapan devlet görevlilerine ve sivil çalışanlara yurtlarımızda konaklama hizmeti verildi. 

RAMAZAN AYINDA NELER YAPACAĞIZ? 

İlim Yayma Cemiyeti deprem bölgesinde görev yapan devlet görevlilerine ve sivil toplum çalışanlarına sağladığı konaklama hizmetine devam edecek. 

Kahramanmaraş’ta yer alan yurdumuzda oluşturulacak Ramazan çadırında depremzedelere etkinlikler yapılacaktır. 

Mevcut günlük üç öğün yemek dağıtımı yapılan Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Osmaniye Bahçe’deki mutfaklarda depremzedelere iftar ve sahur verilecek. 

Adıyaman ve Kahramanmaraş’taki yurtlarımızda konaklayan AFAD, UMKE, Polis, Asker ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan yardım ekiplerine Ramazan ayı süresince sahur ve iftar verilecek. 

Adıyaman’da kurulan Abdullah Can Eğitim ve Etkinlik Alanındaki ve Kahramanmaraş’ta kurulan Zeynep Kösemen Eğitim ve Etkinlik Alanındaki çalışmalarımız Ramazan ayı süresince aralıksız devam edecek. 

Eğitim merkezlerimizde 7-14 yaş çocuklara yönelik eğitim programı gerçekleştirilmektedir. Program bir koordinatör eşliğinde gençlik liderliği eğitimi almış gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yürütülmektedir. 

Program içeriğinde görsel okur-yazarlık, etkinlik/el becerileri, hikaye/masal okuma, oyun saati ve psikososyal destek çalışmaları yer almaktadır. Eğitim ve etkinlik alanı içerisinde zengin bir oyun alanı bulunmaktadır. Alanda ayrıca çocukların yaş seviyelerine uygun bir de kütüphane oluşturulmuştur.

   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]