EZANIN ASLINA ÇEVRİLİŞİNİN 73. YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİT BAŞBAKAN MENDERES VE ARKADAŞLARI KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI

Anasayfa Haberler Haber Detayı
16 Haziran 2023 Cuma
Ezanın Aslına Çevrilişinin 73. Yıl Dönümünde Şehit Başbakan Menderes ve Arkadaşları Kabirleri Başında Anıldı

Milli İrade Platformu üyesi sivil toplum kuruluşları "Ezanın Aslına Çevrilmesinin 73. Yıl Dönümü" programında Merhum Başbakan Adnan Menderes’in anıt mezarında bir araya geldi. Program Ülker Camii İmam Hatibi Mehmet Erdoğan'ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programda Milli İrade Platformu adına Önder Genel Başkanı Abdullah Ceylan bir konuşma yaptı. Ülker Camii İmam Hatibi Mehmet Erdoğan ve Ulu Camii İmam Hatibi Metin Güllük'ün çifte ezan okumalarının ardından Zeytinburnu Müftüsü Mehmet Münip Şallıoğlu'nun duası ve Hasköy Fetih Camii Kur’an Kursu Hafız talebelerinin kabrin başında hatim okuması ile program son buldu.

Ezanın Türkçe okunması fikri Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra uygulama sahasına konulmuş ve ezan on sekiz yıl kadar Türkçe okutturulmuştur. 

30 Ocak 1932 tarihinde ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii'nde okundu.

18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. 

Değişikliğe göre, Arapça ezan okuyanlar ve kamet getirenler, üç aya kadar hapsedilecek ve 10 liradan 200 liraya kadar para cezası ödeyeceklerdi.

1950 Türkiye genel seçimleri sonrasında, Demokrat Parti Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı.

14 Haziran 1950 tarihinde de Başbakan Adnan Menderes hükümetince Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çeşitli kanun teklifleri sunuldu.

14 Haziran günü gazetelerde açıklanan çalışmalar 16 Haziran günü hızlanmış, halk meclis önünde destek amacı ile tepki vermeye başlayınca çalışmalar daha da hız kazanmıştır. 

16 Haziran 1950’de Ramazan arifesinde ezanın Arapça okunması serbest bırakılmıştır.

Bu durum, Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki’nin imzasını taşıyan 23 Haziran 1950 tarihinde bütün müftülüklere resmen tebliğ edilmiştir. 

Yasağın kalkmasıyla birlikte ramazan ayında minarelerden yükselen ezanlar büyük bir sevinçle karşılanmış, selâtin camilerinin minarelerinde çifte ezanlar ve salâlar okunmuştur.

   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]