DİYARBAKIR'DA GELENEKSEL İSLAM SANATLARI SERGİSİ

Anasayfa Haberler Haber Detayı
14 Mayıs 2024 Salı
Diyarbakır'da Geleneksel İslam Sanatları Sergisi

İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi, Ninova AVM’de “Geleneksel İslam Sanatları Sergisi” açılışını gerçekleştirdi. 

 Sergi açılışı 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 13.30 da gerçekleşti.  

İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubemiz Prof. Dr. Fuat SEZGİN Eğitim Merkezimizde hazırlanan Hüsn-i Hat, Ebru, Tezhip ve Resim Sanatı eserlerinden oluşan sergi 11-12 Mayıs tarihlerinde devam etti. 

Geleneksel Sanatların Modern Mekanda Buluşması

Diyarbakır'da, İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesinin öncülüğünde düzenlenen Geleneksel İslam SanatlarıSergisi, yerel ve akademik ileri gelenlerin katılımıyla Yenişehir ilçesindeki bir alışveriş merkezinde açıldı. Sergi, geleneksel sanatların korunması ve tanıtılması amacıyla düzenleniyor.

Sanatın Değerini Yansıtan Eserler

İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Doç. Dr. Ali Karakaş tarafından yapılan açıklamada, sergide 80 adet hat, tezhip ve ebru eserlerinin yer aldığı belirtildi. Karakaş, "Bu eserler kültürümüzü tanıtmakta ve gelecek nesillere aktarmakta büyük önem taşıyor," dedi. 

Sergiye Yoğun İlgi ve Katılım

Açılışa, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Kamu Kurumu ve  Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, gibi önemli isimler katıldı. Katılımcılar, serginin önemine dikkat çekerek, bu tür etkinliklerin toplumda sanat ve kültür bilincini artırdığına işaret ettiler.


   Nişancı Mahallesi, Feshane Caddesi, No:44, Eyüpsultan/İstanbul

   (0212) 427 43 70

   [email protected]